Yol Tarifi Hemen Ara
0530 703 24 43info@pediturk.com.tr
EnglishFrenchItalianTurkish

Yağlı Cilt Problemlerinde Yapılması Gereken İdeal Bakım Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle yağlı ciltler hakkında kulaktan dolma, yakınınızdakilerin, çevrenizden duyduğunuz her şeyi yapmamanız gerekmektedir. Buna en önemli örnek cildine sakın krem sürme yağlanır ! Böyle bir kavram aslında çok yanlıştır. Çünkü yağlı cildin de nemlendiriciye ihtiyacı vardır.

Belki sadece T Bölgemiz ( Alın, Burun, Çene) yağlı, yanaklarınız nemsizdir yani karma bir cilt yapısına sahipsinizdir. Siz t bölgenizi yağdan arındırmaya çalışırken nemsiz yanaklarımıza da aynı yanlış bakımı uygulamış olacaksınız ve bu durumda nemsiz, kuru ve irrite olmuş bir cilt yapısı ile karşılaşacaksınız.

Öncelikle cilt tipinizi bir uzman tarafından doğru bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir ve buna yönelik cilt temizliği ve bakımı uygulamanız daha doğru olacaktır. En sık karşılaştığımız sorunlardan biri de akne, sivilce ve siyah noktalarınız için başkalarının ilaç ve/ya merhemlerini tavsiye üzerine kullanmayın. Herkesin cilt yapısı birbirinden farklıdır ve farklı tepkiler verebilir. Daha önce de söylediğim gibi cilt yapınızı doğru bir şekilde analiz yaptırmanız ve buna yönelik tedaviler, bakımlar uygulamanız sizin ve cildinizin yararına olacaktır.

Yağlı bir cildiniz mi var ? Yoksa Karma bir cildiniz mi var ?

Eğer yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici sürmeden bir iki saat içinde yağlanıyorsa muhtemelen yağlı bir cilde sahipsiniz.. Sıcak veya nemli ortamlarda cildiniz sadece belirli yerleri yağlanıyorsa o zaman cilt yapınız karmadır diyebiliriz. Yağlı ciltlerin dezavantajları olduğu kadar avantajlı olduğu taraflarda vardır. Mesela yağlı ciltler diğer cilt tipleri gibi hızlı yaşlanmıyor ve kırışmıyorlar bu süreçte daha yavaş ilerliyorlar. Çünkü ciltteki yağın suyu tutma özelliği var ve nem kaybını engelliyor. Bu sayede cildimizde daha az yıpranma gözlemlenebilir.

Yağlı cilt için bakım sıralaması şöyle olmalıdır ;

1. Yüzünüzü yıpratmayan yumuşak ve içeriği doğal olan ürünlerden oluşan bir temizleme ürünü ile sabah – akşam yıkayın.

2. Alkolsüz bir tonik ile cildinizi silin. Aynı zamanda açık gözeneklerinizi daraltmanızı sağlayacaktır.

3. Haftada 1 cildinize uygun bir peelingle nazikçe uygulayın.

4. Cildinizin yağ dengesini düzenleyecek, sebum artışını engelleyen aynı zamanda cildinizin nemli kalmasını sağlayacak doğal bir nemlendirici sürün. Ürün içeriği burada çok önemli !

5. 2 haftada 1 yine yağ dengesini düzenleyen ve kontrol altına alan bir maske tercih edin.

6. Akşamları yatmadan mutlaka cildinizi temizleyin. Temizlemeden asla yatmayın, bunu alışkanlık haline getirin, bu alışkanlığı kısa süre içinde kazanacaksınızdır. Çünkü cildimiz biz uyku sırasındayken yenilenme sürecinde olduğu için ona doğru ürünleri vermeliyiz.

7. Bol su tüketin ve aşırı yağlı yiyeceklerdende kaçınmaya çalışın, yiyeceklerde yağlanmamızı belirli bir oranda etkilemektedir.

8. En önemlisi akne, sivilce ve siyah noktalarımızı asla sıkmayalım ve onlarla oynamayalım, yapabildiğimiz kadar cildimizi temiz tutup ,bakımlarınızı yapmaya özen gösterelim. Belirli bir süre sonra kesinlikle şikayetlerinizin azaldığını göreceksiniz

Ve en önemlisi bir uzman tarafından yaptırmanız gereken aylık profesyonel cilt bakımlarınızı ihmal etmeyin…