Yol Tarifi Hemen Ara
0530 703 24 43info@pediturk.com.tr
EnglishFrenchItalianTurkish

Diyabetik Ayak Bakımı

Diyabetik Ayak Bakımı

Diyabetik ayak bakımı şeker hastalığının ayaklar üzerinde yarattığı yıkıcı etkisinin giderilmesine yönelik olarak uygulanmaktadır. Yapılan bu bakım ile hastalığa bağlı olarak meydana gelen açık yaralar, his kayıpları şekil bozuklukları ve damarların tıkanması gibi deformasyonların etkileri yapılan bu bakım ile azaltılabilmektedir.

Diyabetik ayak bakımı uzmanlık gerektiren ve lejyonların düzenli takibinin sağlanması gereken bir işlemdir. Hastalık nedeniyle kişilerin ayaklarında soyulmalar, renk değişimleri, kızarıklık ve şişlikler, parmak aralarında beyazlık ve vurmalar meydana gelebilir. Böyle bir durum gözlendiği takdirde mutlaka gerekli önlemler alınmalı ve sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Uygulamalar esnasında hastanın kendisi ya da yakınları değişimleri fark edemeyebilir, takibin sağlanması konusunda yetersiz kalabilir. Bu nedenle mutlaka ayak bakımı hususunda bir uzmandan destek alınmalıdır.

Diyabetik Ayak Bakımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Diyabet hastalığına sahip olan hastaların ayak bakımlarının yapılması, hastanın yaşam kalitesi açısından büyük önem taşıyan konulardan biridir. Standart ayak bakımına ek olarak süre gelen kronik hastalık nedeniyle ayak bakımı esnasında ek uygulamalar da gerekir.

  • Diyabetli hastanın ayak bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.
  • Sadece belli bir bölgeye uygulama yapmak yerine, bütünüyle bakım yapılmalıdır.
  • Ayakların sadece görünen kısımları olan üst bölgelerinin yanı sıra, taban bölgesine de bakım uygulanmalıdır.
  • Parmak araları, aya, taban, parmak altları ve topuk için farklı ve etkin bakım yöntemleri uygulanmalıdır.

Diyabetik Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Diyabet hastalığının en belirgin etkileri ayaklarda görülmektedir. Ayaklarda meydana gelen yaraların düzenli olarak temizlenmesi ve bakımın yapılması, ağrıların azaltılmasına ve yaraların yayılma alanının küçülmesine yardımcı olur. Bakım esnasında kullanılacak suyum PH seviyesi çok önemlidir. Ayrıca suyun ısısı da ne çok sıcak ne de çok soğuk olacak şekilde ayarlanmalıdır. Diyabetli hastaların derileri son derece hassastır. Uygun sıcaklık aralığı ayarlanmadığında yanıklar meydana gelebilir.

Temizliğin ardından ayağın her noktasının iyice kurutulması gerekir. Aksi takdirde diyabet nedeniyle zaten hassaslaşmış olan bölgede mantar oluşumu görülebilir. Ayrıca his kaybının yoğun olduğu hastaların diyabetik ayak bakımı muayenesi günlük bir biçimde detaylı olarak yapılmalıdır. Muayene işlemi kesinlikle bir uzman tarafından gerçekleştirilmelidir.

Diyabetik Ayak Bakımı Fiyatları

Diyabet hastalarının ayakları için yapılan bakımların fiyatları uygulama esnasında kullanılan ekipmanlara ve medikal ürünlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra uygulamanın yapılacağı merkezin standartları da fiyat konusunda etkilidir.

Sağlığınız söz konusu olduğunda alacağınız hizmetin fiyatı yerine işlevine ve sonuçlarına odaklanmanız kesinlikle çok daha faydalı olacaktır. Uygun fiyatlı olması sebebiyle tercih edilen bir merkezde yapılan Diyabetik ayak bakımı uygulamaları hayatınızı tehdit edebilecek ya da yaşam kalitenizi düşürecek sonuçlar doğurabilir.

Peditürk ile Diyabetik Ayak Bakımı

Peditürk ailesi olarak tüm ayak bakım türleri alanında hizmet vermekteyiz. Konusunda uzman personellerimiz, tüm danışanlarımızın ihtiyaç duyduğu bakım şeklini kişiye özel yöntem ve uygulamalarla gerçekleştirmektedir.

Uygulamalarımız esnasında destek aldığımız son teknoloji ekipmanlar ve medikal ürünlerin tamamı Sağlık Bakanlığı tarafından onaylıdır. Tüm uygulamalarımız da tamamen kişiye özel ve standartlara uygun bir biçimde gerçekleştirilmektedir.

İşlemimiz esnasında uzmanlarımız görev alır. Ayakların bakıma hazırlanmasının ardından, bakım öncesi muayene işlemi gerçekleştirilir. Yapılan bu muayene ile durum tespiti yapabilmek kolaylaşmakta ve Diyabetik ayak bakımı için en uygun yöntemlerin belirlenmesi sağlanmaktadır. Detaylı bilgi ve randevu için mutlaka arayınız.