Yol Tarifi Hemen Ara
0530 703 24 43info@pediturk.com.tr
EnglishFrenchItalianTurkish

Ayak Sağlığı Neden Önemlidir?

Sahip olunan meslek veya bulunulan ortam fark etmeksizin bir insan günde yaklaşık 10 adım atar.

İnanılması güç olsa da bu bizim tüm hayatımız boyunca yaklaşık 185 km yürüdüğümüz anlamına gelir! Bütün yaşamımız boyunca yükümüzü taşıyan ayaklarımıza tabiatıyla nazik olmamız ve mevcut ayak sağlığı problemlerinin yaşam kalitemizi etkilemeye başlamadan tedbirler almamız gerekir.

Peki ya bunun için neler yapmalıyız?
Ayak sağlığınız için ayaklarınızı her gün yıkamalı, görünürde yara, morarma, kızarıklık gibi işaretler olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Tırnaklarınızı düzenli aralıklarla, düzgün ve çok kısa olmayacak şekilde kesip, temiz çorap giymeli ve çorabınızı her gün değiştirmelisiniz.

Şeker hastaları ayak sağlığı bakımından önemli sağlık riskleri taşırlar. Ampütasyona bile sebep olacak bu riskleri büyük ölçüde bertaraf edebilmek için günlük diyabetiklere özel ayak bakımı yapılması lazımdır.

Her gün baş ağrısı yaşadığınızda bunun mühim bir hastalığa işaret ettiğine dair endişeler yaşarsınız.

Ancak konu ayaklar olduğunda insanların ekseriyetinin ayak ağrılarını önemsemediği ve bunu geçiştirdiği görülür. Hâlbuki ayaklarımız ağrı, kızarıklık, morarma, şişme, şekil bozuklukları gibi durumlarda bize sinyaller verir. Bu sinyallerin uzun süre kendini göstermeye devam etmesi durumunda bir doktora başvurmakta büyük yarar vardır.

Neden ayak sağlığı önemlidir? Çünkü;
Sağlıksız ayaklar yaşam kalitenizi düşürür,
Duruş bozukluğu sebebiyle başka ortopedik sorunlara yol açabilir,
Fiziksel aktivite yapmanızı engeller,
İşinizi ve performansınızı kaybetmenize neden olabilir,
Ayaklarınız vücudunuzun ağırlığını taşıyamaz hale gelebilir.